Участь викладачів кафедри історії України та української літератури у роботі круглого столу в Полтавській ОВА
4 лютого 2023 року викладачі ПНПУ імені В.Г. Короленка – завідувачка кафедри історії України Людмила Бабенко, професор кафедри історії України Юрій Волошин, завідувачка кафедри української літератури Віра Мелешко взяли участь у роботі круглого столу з питань дерусифікації, деколонізації й декомунізації суспільного простору міста Полтави. Захід відбувся у приміщенні Полтавської обласної військової адміністрації за участю голови Полтавської обласної ради Олександра Біленького, першого заступника голови Полтавської ОВА Олексія Бруслика, їх заступників, очільників департаментів, інших посадовців міста і області.
Головними спікерами круглого столу стали міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, його заступник Тарас Шевченко, члени Експертної ради Мінкульту з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму екс-депутати Верховної Ради, доктор історичних наук Микола Томенко і Олександр Доній, доктор історичних наук Павло Гай-Нижник (Інститут політичних і етнонаціональних досліджень НАНУ), директор Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло, директор видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький.
На засіданні обговорювалися актуальні засадничі питання сучасної політики пам’яті, утвердження національної ідентичності, здатності протистояти внутрішнім і зовнішнім загрозам, виконання рекомендацій Експертної Ради щодо демонтажу російських імперських пам’ятників у Полтаві. Історики, музейники, політики наголошували, що в умовах війни зріс суспільний запит не лише на історичні знання про минуле України, але й на маркування простору власними національними цінностями. Тому й памятники, найменування топонімів, установ, закладів у Полтаві не можуть прославляти історію та діячів країни-агресорки. Зокрема М. Томенко зазначив, що частина українців, зокрема, вчених та чиновників дали підстави російській владі вважати, що її чекають в Україні.
Викладачі педагогічного університету – історики та філологи постійно запрошуються на подібні заходи, оскільки їх характеризує не лише професійна компетентність, але й небайдужа громадянська позиція. Вони є організаторами та учасниками просвітницької роботи, лекторіїв, входять до складу робочих та експертних груп і комісій з питань гуманітарної політики. Освітня програма «Історія та археологія» за спеціальністю 032 Історія та археологія першого (бакалаврського) рівня вищої освіти (гарантка зав. кафедри історії України Людмила Бабенко)передбачає вивчення студентами навчальної дисципліни «Пам’яткознавство та охорона культурної спадщини», формування фахових компетентностей у галузі охорони пам’яток культури, історії, культури.
У розмові з істориками Миколою Томенком, Олександром Донієм викладачі обговорили перспективи проведення спільних наукових та просвітницьких заходів у Полтавському педагогічному університеті. Тож порушені питання на засіданні круглого столу є актуальними та важливими в умовах повномасштабної російсько-української війни та протистояння пропагандистським впливам.