Студенти спеціальності 032 Історія та археологія завершили проходження навчальної практики з археологічної музеології
Завершилася надзвичайно цікава виїзна навчальна практика з археологічної музеології здобувачів освіти ІV курсу першого (бакалаврського) рівня спеціальності 032 Історія та археологія денної форми навчання факультету історії та географії. Керівник практики – асистент кафедри історії України Роман Луговий, який має багаторічний досвід археолога і музейника. І вже розпакувавши валізи та наплічники, повернувшись до навчальних занять, поділимося здобутими враженнями, емоціями, новими знаннями та досвідом. Другий рік поспіль студенти формували практичні компетентності на базі Лубенського краєзнавчого музею імені Гната Стеллецького, Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського та шкільного кабінету історії Ковалівського наукового ліцею імені А. С. Макаренка Полтавської обласної ради. Що ж на перший погляд пов’язує різні за спрямуванням установи? Вони опинились у фокусі уваги студентів-практикантів тому, що репрезентують археологічні пам’ятки нашого краю на різних рівнях. Їхнє наповнення дозволяє майбутнім науковцям, музейникам, пам’яткоохоронцям поринути в археологічну музеологію як з точки зору репрезентації археологічних знань для школярів, так і наукове представлення археологічних досліджень на регіональному рівні.
Лубенський краєзнавчий музей імені Гната Яковича Стеллецького на сьогодні є одним з небагатьох районних краєзнавчих музеїв, археологічна експозиція якого побудована на сучасних принципах музейного показу. Музей поєднує музейну та археологічну пошукову діяльність. Завдяки роботі археологічної експедиції ОАСУ Інституту археології НАН України (керівник к.і.н. Юрій Пуголовок) на Замковій горі в м. Лубни, студенти змогли прослідкувати всі етапи шляху «від знахідки до експонату». Також студенти відвідали знакові археологічні пам’ятки Лубенщини – кургани в урочищі Лиса Гора та літописне городище «Сліпорід» Х–ХІІІ століть.
Директор музею Віктор Верещака розповів про історію створення музейної колекції, найцікавіші експонати, поділився своїми ідеями та майбутніми проєктами. Завідувачка фондами музею детально розповіла про оформлення документації на археологічні предмети, проблеми реставрації та консервації, працювали з фондами і каталогами музею.
Подальше ознайомлення із музейною справою у студентів відбулося вже на базі Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського разом із зберігачем археологічної колекції Любов’ю Луговою та науковими співробітниками науково-дослідного експозиційного відділу археології. Саме в цей час в експозиційних залах музею почалися ремонтні роботи і студенти долучилися до пакування та сортування експонатів, проводили фрагменти екскурсій. Ф
Вчитель історії Ковалівського наукового ліцею імені А. С. Макаренка Полтавської обласної ради Сергій Сапєгін поділився зі студентами досвідом і власними напрацюваннями у викладанні шкільного курсу історії з використанням елементів музейного показу на уроках. Він розповів про створення і багаторічну роботу археологічного гуртка «Barbaricum», а також була можливість спілкування зі школярами.
Отже, цьогорічна практика з археологічної музеології підтвердила доцільність її включення в освітню програму «Історія та археологія». Її зміст викликає непідробний інтерес студентів до вивчення та популяризації археологічних знань, збереження історико-культурної спадщини України і Полтавщини.
ФВисловлюємо також щиру вдячність керівникам баз практики – Олександрові Супруненку, Вікторові Верещаці, Валерію Шульзі, що радо зустріли нас, поділились досвідом та знаннями, всіляко допомагали і сприяли проведенню навчальної практики. Дякуємо друзі!