Історичне краєзнавство в освітній підготовці студентів-істориків за ОП «Історія та археологія»
Студенти групи ІА (мс)-23 факультету історії та географії, які є здобувачами освіти освітньої програми «Історія та археологія» першого (бакалаврського) рівня за спеціальністю 032 Історія та археологія, отримують різнобічну теоретичну і практичну підготовку. Одним із компонентів ОП є навчальна дисципліна «Історичне краєзнавство». Окрім загальнотеоретичної підготовки студенти вивчають напрямки наукової діяльності дослідників історії і культури Полтавщини. Щоб ознайомитися з їхніми здобутками, студенти разом з викладачем, доктором історичних наук, зав. кафедри історії України Людмилою Бабенко провели відкрите заняття на базі відділу краєзнавства Полтавської обласної універсальної бібліотеки імені І. П. Котляревського.
Метою заняття на тему «Становлення і розвиток історичного краєзнавства на Полтавщині» було вивчення фондів краєзнавчої літератури, форми роботи бібліотекарів з дослідниками-краєзнавцями, виставкової діяльності відділу, роботи з популяризації досягнень науковців. Головним спікером зустрічі стала завідувачка відділу краєзнавства Марина Федорова.
Вона розповіла студентам про особливості комплектування фондів, колекції раритетних стародруків відділу, які приваблюють дослідників. Зокрема студенти з захватом і хвилюванням оглянули й погортали сторінки книжок, яким понад 100 років. Це історичні праці Івана Павловського, видання Полтавського губернського та повітових земств, періодичні видання «Полтавские епархиальные ведомости» «Хуторянин».
Людмила Бабенко розповіла про джерельну вартість земських видань, їх дослідницький і тематичний потенціал, який далеко не вичерпаний і продовжує досліджуватися полтавськими краєзнавцями. Одну зі своїх праць «Економічна діяльність Полтавського губернського земства у другій половині ХІХ – на початку ХХ століття» вона подарувала у фонди відділу.
Студенти з цікавістю ознайомилися з виставкою книг «Книжкові видання Полтавщини за роки незалежної України». На стелажах знайшли місце передусім фундаментальні видання, такі як «Полтавщина. Історичний нарис», «Полтавська влада на історичних паралелях», «Полтава. Історичний нарис», «Управління Служби безпеки України в Полтавській області» та інші, у написанні яких ключову роль відіграли викладачі-історики педуніверситету різних поколінь.
Для студентів було проведено майстер-клас з методики підготовки біобібліографічних покажчиків відомих дослідників-краєзнавців. Так, Марина Федорова показала студентам етапи підготовчої роботи на прикладі покажчика, присвяченого відомій краєзнавиці Вірі Жук. Також практичні поради стосувалися й методики роботи з каталогами, їх рубриками, електронними ресурсами бібліотеки, які дозволяють з’ясувати стан дослідження історії Полтавського краю.