У Полтавському національному педагогічному університеті відбувся круглий стіл до 125 річниці з дня народження Патріарха Київського і всієї України Мстислава
«Діти наші мусять знати правду … не від ворогів наших, а від чесних … мужів науки» – під такою назвою кафедра історії України провела круглий стіл до 125 річниці з дня народження Патріарха Мстислава за участю науковців, студентів, музейників, духовенства, представників влади, громадськості. До організації заходу долучилися наукові співробітники відділу новітньої історії України Полтавського краєзнавчого музею (завідувачка Наталія Кузьменко). Вони створили та презентували тематичну виставку, в основі якої фотоматеріали про діяльність Патріарха Мстислава, зокрема й про візити до Полтави у 1991 та 1992 роках. ФОТО Спікерами круглого столу стали провідні науковці – історики, релігієзнавці з Полтави, Києва, Острога, Запоріжжя, Великобританії, духовенства єпархії ПЦУ та Полтавського офісу УІНП. Робота відбувалася у змішаному форматі. Як зазначила модераторка «круглого столу», докторка історичних наук, завідувачка кафедри історії України ПНПУ Людмила Бабенко: «Маємо на меті не тільки відтворити етапи життя, діяльності Патріарха Мстислава, але й спробувати знайти точки дотику, як сьогодні це екстраполюється на проблеми сучасного православ’я в Україні».
Відкриваючи роботу круглого столу, перший проректор ПНПУ Олексій Гура зауважив, що Патріарх Мстислав усе життя присвятив боротьбі за незалежність України та помісну православну автокефальну церкву. «Патріарх Мстислав творив істинну церкву, яка б не копіювала російську, бачив українське православ’я народним, козацьким. Ми втілили мрію Патріарха: об’єдналися у єдину канонічну помісну православну церкву», – сказав Архієпископ Харківсько-Полтавської єпархії ПЦУ Афанасій. Також привітальне слово виголосив заступник директора з наукової роботи Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Володимир Мокляк. А завідувачка науково-дослідного експозиційного відділу новітньої історії цього музею Наталія Кузьменко коротко окреслила головні віхи життєвого шляху Патріарха, наголосивши на його спорідненості з Полтавою.
Доктор історичних наук, професор кафедри історії Національного університету «Острозька академія» (м. Острог) Андрій Смирнов висвітлив участь Степана Скрипника в національно-церковному русі на Волині у міжвоєнний період. Науковець є автором ґрунтовної монографії «Мстислав (Скрипник)», у якій постав цілісний образ Патріарха, його шлях до пастирського служіння. Доповідь доктора історичних наук, професора кафедри історії України ПНПУ ЮріяВолошина була присвячена діяльності Патріарха Мстислава у роки Другої світової війни в оцінці спецслужб. Юрій Володимирович оприлюднив цінні для дослідників і широкого загалу документи, які спростовують низку міфів комуністичної пропаганди про діяльність Патріарха в період окупації.
Душпастирську діяльність владики Мстислава в діаспорі всебічно окреслив професор кафедри історії України Запорізького національного університетуОлександрІгнатуша.
Обласний благочинний Харківсько-Полтавської єпархії ПЦУ, протоієрей Олександр (Горай) привернув увагу присутніх до проблем меморіалізації Патріарха Мстислава у Полтаві. Якщо в межах декомунізації у Полтаві вулицю Карла Лібкнехта було перейменовано на честь Патріарха, то в критичному стані знаходиться хата, де він жив. Її внесено до туристичного маршруту місць пам’яті родини Петлюр-Скрипників, однак, зауважив промовець, вона потребує капітального ремонту.
Цікавим і пізнавальним блоком засідання стали спогади. Особливостями візитів Патріарха Мстислава до Полтави у 1991 і 1992 роках поділився настоятель Святопокровської церкви ПЦУ у м. Полтаві, протоієрей Миколай (Храпач). Відбулося й онлайн включення із містом Ексетер Великобританії. Зокрема, науковий співробітник кафедри класики, древньої історії, релігії та теології Ексетерського університету Сергій Шумило виступив із доповіддю «Спогади про візит патріарха Мстислава до Києва та Чернігова в 1990 р.». Слово про Патріарха також мовив протопресвітер Богдан Матвійчук, голова Консисторії УАПЦ Великобританії, який був рукопокладений на священника Партріахом.
Завершився науковий форум доповіддю доктора філософських наук, професора, завідувача Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України Олександра Сагана, який ґрунтовно проаналізував стан православ’я в Україні після надання Томосу, окреслив причини загострення ситуації з початком повномасштабної російсько-української війни та звернув увагу на механізми чинного українського законодавства у сфері релігії.
В обміні думками, обговоренні брали участь професори і доценти Роман Сітарчук, Лариса Шаповал, Олена Бороденко, Юрій Вільховий та ін.
У межах «круглого столу» продемонстрували просвітницьке відео, що його підготували в українській діаспорі: «Союз українок США» та волонтери музею Патріарха Мстислава, який діє на території церковно-меморіального комплексу у Саут-Баунд-Бруці поблизу Нью-Йорка, відеоматеріали про Патріарха від Полтавської ОДА з циклу «Поборники незалежності»
та виробництва Інституту національної пам’яті з циклу «ІстФакт».
https://www.youtube.com/watch?v=7WuRD_h0RE0&embeds_euri=https%3A%2F%2Fpoltava.to%2F&feature=emb_logo, які можна переглянути за покликаннями.