У Полтавському національному педагогічному університеті відкрилася виставка «Комунізм = рашизм»
22 вересня у Полтавському національному педагогічному університеті відбулася важлива подія – відкриття виставки, розробленої науковцями Українського інституту національної пам’яті (м. Київ). Її назва та загальна концепція суголосна осмисленню новітньої історії України в умовах російсько-української війни. 1
На основі архівних документів показані злочини комуністичної влади у ХХ столітті і рашистських окупантів у ХХІ столітті. Співорганізаторами виставки стали Полтавська ОВА та Полтавська обласна рада. Звертаючись до присутніх на заході студентів, викладачів, представників наукових установ і закладів міста, журналістів ректорка університету Марина Гриньова наголосила на актуальності історичних знань про минуле, які мають стати застереженням від спекуляцій та перекручування фактів, їх перетворення на інструменти інформаційних воєн. Вона подякувала директору Галузевого державного архіву УІНП Ігорю Кулику та кафедрі історії України і її завідувачці Людмилі Бабенко за організацію презентації виставки.
Про значення презентованої виставки для виховання студентської молоді, яка до 2014 року вивчала історію воєн за підручниками, а нині формує власну позицію в умовах повномасштабної війни говорила у своєму виступі заступниця голови Полтавської обласної ради Лілія Руроєва. Її думку продовжила директорка Департаменту культури Полтавської ОВА Ірина Удовиченко, наголосивши, що сьогодні українське суспільство як ніколи потребує історичної правди про радянське минуле, позбавляючи його ідеалізації за допомогою архівних документів.
Своїми враженнями від виставки поділилася директорка Державного архіву Полтавської області Валентина Гудим. Вона відзначила багатство змісту, оригінальність побудови її розділів, де проведені паралелі між репресіями періоду Великого терору 1937-1938 рр. і жертвами сучасної війни. Як стейкголдер освітньої програми «Історія та археологія» порадила студентам використовувати матеріали розгорнутої виставки у навчанні. ФОТО5
Суворі реалії воєнного часу, оголошення тривоги змусили перенести початок виступу головного спікера презентації Ігоря Кулика до укриття. Студенти з цікавістю слухали розповідь про діяльність архіву інституту національної памяті, архівні фонди, що перебувають на зберіганні, особливості архівно-кримінальних справ репресованих громадян у часи радянських репресій, нові проєкти, над якими працює колектив УІНП.
Після припинення повітряної тривоги Ігор Кулик розповів про те, як формувалася виставка, які герої потрапили на її шпальти, чому вони стали символами своєї епохи. Всі присутні мали змогу оглянути стенди виставки та детально ознайомитися з їх матеріалами.
Новий досвід отримали студенти – історики, журналісти, які взяли участь у цьому заході, розширили своє уявлення про сферу майбутньої професійної діяльності. З виставкою можна ознайомитися упродовж двох наступних тижнів.