Підсумки археологічної практики

Підведено підсумки навчальної археологічної практики здобувачів освіти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти факультету історії та географії денної форми навчання, які навчаються за освітньо-професійними програмами 032 Історія та археологія та 014 Історія. Середня освіта. Керівники практики к.і.н., доцент Коваленко О.В. та  ас. Момот А.О. . Практика пройшла в змішаному очно-дистанційному форматі.

Базою для практичних робіт практики став Національний музей заповідник українського гончарства в Опішному, з яким було укладено договір про проходження практики та другий рік поспіль надає приміщення та ресурси для реалізації завдань практики.

Робочою програмою передбачено: ознайомлення з археологічними пам’ятками місцевості, дослідження поселенських пам’яток навколишньої території, зокрема опішненського роменського городища, скіфського городища в урочищі Кардашів вал, історико-культурних об’єктів козацької доби. Вивчення поселенських пам’яток відбувалося  шляхом проведення археологічних розвідок та шурфування на території скіфського поселення та поселення доби раннього модерного часу в с. Опішня. Вивчення поховальних пам’яток, передбачених програмою практики, реалізовувалися в складі археологічної експедиції ДП НДЦ «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України, під керівництвом к.і.н. Ю.О. Пуголовка, шляхом дослідження двох курганів сіверянського часу Глинського курганного могильника. Він входить до території  Комунальної установи «Історико-культурний заповідник “Більськ”» Полтавської обласної ради (директор – Ігор Корост), який допомогав в організації археологічних досліджень. Роботи експедиції широко висвітлювалися в ЗМІ.

Невід’ємною частиною практики є музеологічна складова. В музеї студенти ознайомилися із історією Опішні, здійснили безкоштовні екскурсії музеями та філіями заповідника: Музеєм родини Кричевських, Музеєм садибою Олександри Селюченко, Музеєм родини Пошивайлів, провели огляд та обстеження городища скіфського часу в ур. Кардашів Вал, Опішнянського слов’янського городища, козацького містечка та валу.

Окрім опанування методики дослідження пам’яток за програмою практики, студенти займалися камеральною обробкою знахідок, та їх атрибутуванням.  

Допомогу в організації та проведенні щоденних завдань студентської експедиції надавали студенти старших курсів, учасники проблемної групи кафедри історії України «Археологія Полтавщини: нові виклики та перспективи», магістранти та аспіранти спеціальності 032 Історія та археологія, випускники, які долучилися до експедиції: Іван Писаренко, Богдан Кучма, Данило Запара, Костянтин Бурчак, Владислав Романенко тощо.

Студенти, які проходили практику дистанційно представили свої звіти на підсумковому засіданні комісії у складі доц. Коваленко О.В., ас. Момот А.О., доц Жалій Т.В. Серед робіт, що заслуговують на відзначення є робота Роександра Фесенка про Гадяцькі підземелля. Слід відзначити зниження рівня виконання робіт дистанційного формату, активне використання студентами ШІ без належної верифікації, що вкотре засвідчує вважливість проведення практики в очному форматі.

You may also like...