Підсумки виробничої релігієзнавчої практики здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 031 «Релігієзнавство»
Із 17 лютого по 14 березня 2025 року тривала виробнича релігієзнавча практика відповідно до освітньо-професійної програми підготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 031 «Релігієзнавство». Під час проходження релігієзнавчої практики магістранти отримали цінний досвід, співпрацюючи з релігійною громадою християнської церкви «Слово життя», яку очолює пастор Володимир Коршун. Регулярно відвідуючи громаду, здобувачі вищої освіти мали можливість спостерігати за практичним застосуванням релігійних принципів (ознайомилися з організацією релігійного життя громади, особливостями богослужінь, ритуалів та обрядів), вивчати соціальну діяльність релігійної громади (брали участь у соціальних проєктах та благодійних акціях, організованих церквою, що дозволило їм зрозуміти роль релігійних організацій у суспільстві), налагодити комунікацію з віруючими (мали можливість спілкуватися з членами громади, дізнатися про їхні релігійні переконання та досвід), проаналізувати міжконфесійні відносини (вивчали взаємодію християнської церкви «Слово життя» з іншими релігійними організаціями та громадами), отримати практичні навички (отримали практичний досвід, який допоможе їм у їхній подальшій професійній діяльності).

У рамках проходження виробничої релігієзнавчої практики магістранти спеціальності «Релігієзнавство» разом із керівницею практики, кандидаткою історичних наук, доценткою кафедри всесвітньої історії, релігієзнавства та методик їх викладання Юлією Помаз та викладачами кафедри відвідали Полтавський ісламський центр. Тут їх гостинно зустрів імам Беслан Баккаєв, який цікаво та доступно розповів про культуру й мораль, звичаї та традиції мусульман, ознайомив із ісламською школою «Медресе», дитячим розвиваючим центром «Світанок», внутрішнім оздобленням мечеті. Студенти мали змогу поставити свої питання та отримати вичерпні відповіді.

У черговий раз магістранти поринули у світ релігієзнавства, відвідавши два визначних духовних центри Полтави. Високопреосвященніший митрополит Полтавський і Кременчуцький Федір тепло зустрів практикантів у величному Свято-Успенському кафедральному соборі Полтавської єпархії Православної церкви України. Його мудрість та відкритість залишили незабутнє враження. Владика провів захопливу екскурсію, розповівши про православ’я як одну з найбільших християнських конфесій, а також про історію та унікальне убранство храму. Студенти дізналися багато цікавих фактів, відчули духовну атмосферу собору та насолодилися смачними частуваннями.
Релігієзнавчий інтерес привів магістрантів до полтавської римо-католицької парафії Воздвиження Хреста Господнього. Настоятель, отець Олександр, провів змістовну бесіду, розповівши про відмінності між католицькою та православними церквами, а також про основні таїнства католицької Церкви. Практиканти не втрималися від численних запитань, які стосувалися актуальних тем: співіснування науки та релігії, розуміння Божої любові у сучасному світі, виклики, що стоять перед Церквою у XXI столітті, поєднання віри та сумнівів. Особливо цікаво було почути відповідь отця Олександра на питання про його особистий досвід: “Що Вас найбільше надихає у служінні?”, “Який найскладніший виклик Ви подолали як священик?”, “Який найяскравіший спогад у Вашому служінні?”.

Під час релігієзнавчої практики магістранти продемонстрували здатність застосовувати теоретичні знання на практиці, реалізуючи ключові програмні результати. Зокрема, вони активно збирали та аналізували інформацію про релігійне життя суспільства, використовуючи різноманітні джерела. Вчилися інтерпретувати релігійні події та явища, враховуючи специфіку впливу релігії на суспільні процеси. Вдало застосовували міждисциплінарний підхід, аналізуючи релігійні явища в історичному, культурному та соціально-політичному контекстах.
Магістранти продемонстрували високий рівень комунікативних навичок, ведучи діалог із представниками різних релігійних організацій, віруючими особами. Вони виявили толерантність та повагу до різних точок зору, а також вміння знаходити спільну мову в міжкультурному середовищі. Взяли участь у спільних заходах та проєктах з релігійними організаціями, сприяючи налагодженню конструктивного діалогу. Ними був проведений аналіз державно-конфесійних, міжконфесійних та міжрелігійних відносин й оцінка стану релігійної свободи та релігійної безпеки в Україні.

Наприкінці практики під керівництвом Юлії Помаз магістранти здійснили саморефлексію, оцінюючи власну навчальну та науково-професійну діяльність. Вони розробили стратегії саморозвитку та професійного самовдосконалення, визначивши конкретні кроки для досягнення поставлених цілей.
Таким чином, релігієзнавча практика стала важливим етапом у професійному становленні магістрантів спеціальності 031 «Релігієзнавство», дозволивши їм застосувати теоретичні знання на практиці та розвинути необхідні професійні навички.