Гостьова лекція професорки Руслани Маньковської для студентів ОП «Історія та археологія»
Підготовка здобувачів освіти за освітньою програмою «Історія та археологія у Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка за першим (бакалаврським) та другим (магістерським) рівнями освіти передбачає залучення провідних фахівців гуманітарної сфери та академічної науки. Так на запрошення гарантки ОП професорки кафедри історії України Людмили Бабенко гостьову лекцію для студентів прочитала докторка історичних наук, професорка, керівниця Центру досліджень історико-культурної спадщини України Інституту історії України НАНУ, заступниця голови Національної спілки краєзнавців України Руслана Маньковська.
Лекція на тему «Нерухома історико-культурна спадщина України: актуальні проблеми у викликах воєнного часу» була прочитана у розрізі вивчення студентами-бакалаврами навчальної дисципліни «Пам’яткознавство та пам’яткоохоронна діяльність» і стала підсумковою у вивченні курсу.
Її зміст присвячений актуальним питанням збереження багатовікових культурних надбань в умовах російсько-української війни, правової відповідальності країни-агресорки за завдані руйнування.
Лекторка звернула увагу на гостру потребу участі науковців, краєзнавців, пам’яткоохоронців щодо фіксації та документування втрат історико-культурних памяток, їх методик. Вона назвала вражаючі цифри руйнувань – 872 в 2023 р., а станом на грудень 2024 р. – 1228. Професорка Р. Маньковська показала як в анексованому Криму під виглядом реставрації фактично знищується пам’ятка ХVІ – ХVІІІ ст. ханський палац у Бахчисараї.
Між ПНПУ та Інститутом історії України НАНУ діє Угода про співпрацю, завдяки якій напрацювання в межах наукової теми Центру досліджень історико-культурної спадщини України «Втрачені пам’ятки культури України: досвід каталогізації, вивчення та інформаційної інтеграції в сучасний культурний простір (ХХ–поч. ХХІ ст.)» (наук. кер. Р. Маньковська) впроваджено в практику роботи кафедри історії України факультету історії та географії.