Українська світлиця напередодні Різдва Христового
Українці як одна з найдавніших націй у світі, мають свої традиції та звичаї. Завдяки їм вони відомі у світі як працьовиті, помірковані, щирі, гостинні люди, з багатою мистецькою фантазією, витонченим смаком, великим потягом до знань, шанобливим ставленням до свого родоводу, близьких і зневажливим – до тих, хто забуває про власну історію, традиційно-побутову культуру, яка творилася в народному середовищі впродовж століть, яка передавалася від покоління до покоління, пов’язана з природніми умовами, історичним буттям українського народу, способом його життя, діяльністю, характером, психологією.
В переддень свята Різдва 23 грудня 2022 р. доцентом кафедри історії України Ларисою Шаповал була підготовлена інсталяція української світлиці у фойє навчального корпусу № 1 ПНПУ імені В. Г. Короленка на факультеті історії та географії, яка була оздоблена святковими вишитими полтавськими рушниками та хустками, атрибутами Різдвяного святкового столу, комплексами традиційного одягу полтавців та іншими українськими старожитностями Полтавського краю, що збереглися в бабусиних скринях студентів-істориків, родинних колекціях предметів народного побуту, що знаходяться в навчальній аудиторії «Етнографія України» музейного типу.
Різдво – християнське свято народження Ісуса Христа, Сонця Правди, зимового циклу календарної обрядовості, що відзначається католицькою церквою 25 грудня, а православною – 7 січня; одне з найголовніших (дванадесятих) релігійних свят у календарному році. Тому кажуть: «на Різдво і сонце грає»; за Біблією, Діва Марія народила сина (сина Божого) у хліві й сповила в яслах, тому на покуті (червоному куті в світлиці) розстеляли сіно, на нього ставили горщик з кутею та глечик з узваром, поряд ставили обжинковий сніп (Дідух) на честь народження Сина Божого. У цей день ходять по українському селу ватаги колядників, лунають колядницькі пісні.
На святкове дійство завітали почесні гості Наглядової ради за роботою педагогічного університету, з Міністерства освіти та науки, які були офіційними особами на звіті ректорки ПНПУ імені В. Г. Короленка, професора Марини Гриньової.
Також гості були учасниками майстер-класу пов’язування хустки Заслуженим майстром народної творчості України, заступницею голови Обласної спілки народних майстрів Полтавщини Наталією Свиридюк.
Під час заходу відбулась презентація навчально-методичного посібника «Календарно-родинна обрядовість українців», рецензентом якого була доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри теорії і методики технологічної освіти ПНПУ імені В. Г. Короленка Валентина Титаренко.
Викладачі та співробітники ПНПУ імені В. Г. Короленка фотографувалися за Різдвяним столом в українській світлиці, що викликало позитивні почуття та емоції, пошану й гордість за національний колорит, повагу до народних й державних символів, виховання національної свідомості у студентської молоді для збереження й популяризації звичаїв і традицій українського народу. (