Фотовиставка «Археологічний простір сучасної Полтави» у Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка
Упродовж трьох тижнів з 18 жовтня до 04 листопада 2022 року у навчальному корпусі № 1 Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка для здобувачів освіти, науково-педагогічних працівників експонується фотовиставка «Археологічний простір сучасної Полтави».
Виставка присвячена результатам превентивних досліджень у м. Полтаві Полтавської археологічної експедиції ДП «Науково-дослідного центру «Охоронної археологічної служби України» Інституту археології НАН України (керівник – кандидат історичних наук Юрій Пуголовок), у яких були задіяні викладачі і студенти факультету історії та географії. Матеріали виставки цікаві передусім для студентів-істориків спеціальностей 032 Історія та археологія та 014.03 Середня освіта (історія).
Студенти 1 курсу вивчають упродовж першого семестру навчальну дисципліну «Археологія», що передбачає максимальну візуалізацію лекційних і практичних занять.
Ініціаторами розміщення виставки у ПНПУ стали викладачі археологічних навчальних дисциплін кафедри історії України Оксана Коваленко та Юрій Пуголовок. На відкриття виставки та зустріч із студентами першого і третього курсу факультету історії та географії завітали наукові співробітники науково-експозиційного відділу археології Полтавського краєзнавчого музею, стейкголдери ОПП «Історія та археологія» Ірина Мельникова, Любов Лугова, Андрій Гранько, наукова співробітниця Інституту археології НАН України Вікторія Котенко.
Попри відносно невеликий вік, міська археологія Полтави позначається виразними і важливими знахідки, що сприяють комплексному вивченню її давнього минулого. В основу виставки лягли фотоматеріали, що фіксують сучасний етап археологічного вивчення міських культурних нашарувань. Ці дослідження приурочені до історичного ареалу міста, а саме до територій на яких проводилась активна будівельна діяльність. Саме завдяки таким розкопкам у різних частинах Полтави археологам вдалося виділити межі поселенських структур скіфського часу, середньовіччя та ранньомодерної доби. Епізодичні та невеликі розкопки попередніх часів поступилися місцем новим планомірним дослідженням та міждисциплінарним студіям. Розкопки таких пам’яток є перспективним вектором сучасної урбанізації, до якого має прагнути низка подібних історичних міст України. ».
Матеріали урбаністичної археології та щільна стратиграфія вкотре переконують у важливсоті вивчення міста як особливого кроскультурного феномену, зокрема й у контексті вивчення студентами спеціальності 032 Історія та археологія навчальної дисципліни «Історична урбаністика Тому закономірно, що до архелогічних досліджень Полтавської археологічної експедиції ДП «Науково-дослідного центру «Охоронної археологічної служби України» Інституту археології НАН України у Полтаві, долучилися і студенти Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка, передусім ті, що глибоко цікавляться археологією. Майбутні фахівці здобувають на розкопках практичні навички з методики сучасних польових археологічних досліджень. Крім цього, по завершенню земляних робіт вони задіяні у камеральній обробці здобутих матеріалів, підготовці виставок тощо. Така співпраця має ряд беззаперечних переваг, адже студенти мають змогу майже відразу застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці. Широке залучення студентів, до вивчення міської археології Полтави формує фахові компетентності, пофесійні навички (hard skills), розширює горизонти наукових інтересів. Виставка підготовлена за сприяння Департаменту культури і туризму Полтавської обласної військової адміністрації (начальник департаменту Ірина Удовиченко), Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, Всеукраїнської громадської організації «Спілка археологів України».та .