35 річниця Чорнобильської катастрофи: відкрита лекція для студентів-істориків
26 квітня виповнилася сумна меморіальна дата української історії – 35 років з часу однієї з наймасштабніших у світі техногенних катастроф на Чорнобильській атомній електростанції. До цієї дати колектив науковців Інституту історії України НАН України видав науково-документальну працю у 2-х томах «Чорнобильське досьє КДБ». З цієї нагоди для проведення відкритої лекції, присвяченої історії Чорнобиля, та презентування нового наукового дослідження для студентів факультету історії та географії було запрошено одного з її співавторів Олега Бажана, кандидата історичних наук, провідного наукового співробітника Інституту історії України НАН України. Олег Григорович – випускник факультету, який починав свій професійний шлях історика на посаді асистента кафедри історії України, і на сьогоднішній день є одним з найбільш авторитетних дослідників історичного минулого радянської доби, автором підручників і посібників з історії України, численних монографій і статей.
О. Бажан зупинився на сучасних наративах та інтерпретаціях історії Чорнобильської аварії, зазначив, що тривалий час у літературі домінували теми героїзму ліквідаторів наслідків аварії, акцент на суто технічних її причинах. Тільки включення історичної науки у процес всебічного вивчення не лише масштабів, але й наслідків Чорнобиля, залучення архівів радянських органів державної безпеки дозволило поглянути на проблему набагато ширше. Про справжні причини, які призвели до катастрофічних наслідків, розповів архівний фонд 6 відділу КДБ, який опікувався промисловістю. У ньому відклалися інформаційні та аналітичні документи, доповідні записки про факти порушення технологічної дисципліни при будівництві Чорнобильської АЕС, розкрадання коштів і будматеріалів, використання неякісних комплектуючих з технічним браком тощо. Однією з причин порушень під час спорудження АЕС була практика «штурмівщини», намагання ввести в дію роботу блоків достроково.
Наведені факти викликали неабиякий інтерес студентів, які поставили спікерові зустрічі чимало запитань. Вони стосувалися змісту документів КДБ, реакції компартійного керівництва у Москві та Києві на тривожну інформацію щодо стану Чорнобильської АЕС, організації евакуації з зони аварії, спроби блокування витоку інформації про справжні масштаби катастрофи тощо. Організатор зустрічі Людмила Бабенко наголосила, що ця тема правомірно увійшла до програмового курсу вивчення новітньої історії України, оскільки важко переоцінити вплив наслідків аварії на наростання антикомуністичних настроїв в українському суспільстві, появу екологічних громадських рухів. Олег Бажан у ході відповідей акцентував увагу на уроках Чорнобиля, зокрема актуальності гарантування невід’ємних прав людини – на достовірну інформацію, гарантування державою права на здоров’я і безпеку своїх громадян, а також формування почуття відповідальності усіх управлінських та економічних ланок за безпеку суспільства. Відкрита лекція стала важливим засобом формування теоретичних знань і компетентностей студентів-істориків.