Пам’яті О.П.Єрмака
Ректорат Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка, науково-педагогічний і студентський колектив університету глибоко сумують та висловлюють співчуття членам родини з приводу смерті Олександра Петровича Єрмака!
ЄРМАК Олександр Петрович (05.02.1944–24.01.2021, м. Полтава) – історик, викладач з багаторічним стажем, науковець-дослідник, краєзнавець. Кандидат історичних наук (1975), доцент (1980), професор кафедри історії України (2013).
У 1962 році закінчив середню школу в с. Ковалівка Полтавського р-ну. Щоб отримати стаж для вступу на історико-філологічний факультет, упродовж 1962–1965 років працював на підприємствах Полтави (на робітничих посадах). У 1969 р. закінчив з відзнакою історичний факультет Полтавського педінституту. У студентські роки успішно поєднував навчання з науковою роботою, був ленінським стипендіатом. У 1966 р. посів І місце на конкурсі студентських наукових робіт, брав участь у наукових конференціях. Належав до наукової школи професора А.С. Череваня, яка виросла з наукового студентського гуртка та виховала цілу плеяду відомих істориків. Його науковий потенціал високо оцінив наставник, визначивши ключові риси студента: «…думаючий, прискіпливо шукаючий причини – четвертокурсник історичного факультету Олександр Єрмак. Другий рік я знаю його по роботі в науковому гуртку. Він прислухається до моїх порад, але має й свою зрілу думку».
З 1969 р. О.П. Єрмак розпочинає науково-педагогічну діяльність на посаді асистента кафедри історії СРСР (перейменовану в 1975 р. на історії СРСР та УРСР). Цього ж року він вступив до заочної аспірантури Київського політехнічного інституту, а в 1975 р. успішно захистив у Дніпропетровську кандидатську дисертацію «Здійснення політики обмеження і витіснення капіталістичних елементів міста і села в Україні в 1927–1929 роках». Упродовж 1976–1990 рр. О.П. Єрмак – доцент кафедри історії СРСР і УРСР. Це був плідний період роботи з розробки та викладання таких навчальних дисциплін як історія СРСР, історіографія, спеціальні історичні дисципліни пліч-о-пліч з такими наставниками й колегами як проф. П.М. Денисовець, проф. В.Є. Лобурець, В.Н. Жук, В.Я. Ревегук, Т.П. Демиденко, П.М. Тригуб та інші. З часом Олександр Петрович розробив навчальні курси історичного краєзнавства, архівознавства та музеєзнавства, спецкурси «Українська національна історіографія ХХ століття», «Видатні вітчизняні історики ХVІІІ – початку ХХ ст.».
У 1990 р. розпочався новий етап у діяльності доц. О.П. Єрмака. Його було обрано за конкурсом на посаду завідувача кафедри історії УРСР, яка через рік була реорганізована в кафедру спеціальних історичних дисциплін і географії (1991-2000 рр.). У 2000–2013 рр. Олександр Петрович – доцент, а в 2013–2015 рр. – професор кафедри історії України. У квітні 2015 року повністю перейшов на пенсію….
О.П. Єрмак понад двадцять років був заступником декана історичного факультету з науки, незмінним організатором студентських наукових конференцій та видання збірників матеріалів, стояв біля витоків створення у 1998 р. фахового наукового збірника «Історична пам’ять». Він був членом Української асоціації дослідників Голодоморів в Україні, Національної спілки краєзнавців (НСКУ), членом правління обласної організації НСКУ, Слов’янського клубу міста Полтави. Його по праву називають патріархом історичного краєзнавства на Полтавщині.
О.П. Єрмак за багаторічну сумлінну працю нагороджений Почесними грамотами Міністерства освіти УРСР, Міністерства освіти і науки України, Полтавської обласної державної адміністрації, відомчою відзнакою знаком «Відмінник освіти України». У 2007 р. присвоєно Почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України». Олександр Петрович – лауреат багатьох премій – обласної премії імені Панаса Мирного (2008), імені Самійла Величка (2010), імені Леоніда Бразова (2011), Лубенської міської премії імені Володимира Малика (2012).
О.П. Єрмак – талановитий науковець, автор понад 500 публікацій. Серед них авторські й колективні монографії, підручники й посібники, наукові й публіцистичні статті.
Відспівування і прощання з Олександром Петровичем Єрмаком відбудеться 26 січня о 12 годині у Макарівському соборі міста Полтави.
Вічна пам’ять!