Викладачі кафедри історії України працюють з юними істориками
25 і 26 лютого викладачі кафедри історії України Людмила Бабенко, Тамара Жалій, Оксана Коваленко взяли участь у другому етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Полтавського територіального відділення Малої академії наук України. Науковиці як голови і члени журі увійшли до складу секцій «Історія України», «Історичне краєзнавство», «Археологія, етнологія». Цьогоріч секція історії України налічувала 16 учасників, які представляли загальноосвітні заклади освіти Полтавської області Полтави, Кременчука, Карлівки, Машівки, Пирятина, Лубен, Гадяча.
Учні 9–11 класів представили цікаві роботи широкого тематичного спектру, які стосувалися знакових подій різних історичних періодів, діяльності видатних особистостей, осмислення сучасних подій, які переживає українське суспільство. Так, на захист були представлені учнівські дослідження про повстанський рух і «отаманщину» доби Української революції, правозахисну діяльність Мустафи Джемілєва, наукову спадщину Олександра Кониського, жіночу освіту в українських землях у другій половині ХУІІІ – першій половині ХІХ ст., історію створення та діяльність молодіжного патріотичного об’єднання «Сокіл» та інші.
Голова журі, завідувачка кафедри історії України Людмила Бабенко відзначила загалом достатньо високий рівень робіт, побажала конкурсантам поглиблювати знання з історії, методології наукових досліджень та запросила старшокласників узяти участь у Дні відкритих дверей на факультеті історії та географії .
У секції «Археологія та етнологія» було представлено 11 робіт. Журі у складі Тамари Шаравари (Полтавський державний аграрний університет), Оксани Коваленко (Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка) та Вікторії Орел (Полтавський університет економіки і торгівлі) провели два дні у напруженій інтелектуальній роботі, працюючи із різноманітним колом тем, які представили учні до захисту.
Серед них традиційні для етнографічної секції роботи про традиційний одяг і його регіональну специфіку, особливості традиційного весілля та його трансформація. Також об’єктами дослідження стали керамічні іграшки, чумацький промисел, ярмарки тощо.
На жаль, археологічна секція була малочисельною, представлена лише двома роботами. Одна з них, присвячена розгляду проблеми медицини та гігієни у Полтаві XVIII століття, за археологічними матеріалами. Цікаве новаторське дослідження виконане під керівництвом асистента кафедри історії України Юрія Пуголовка. Інша робота мала узагальнюючий характер із гостроактуальної теми «Археологічні пам’ятки під час російсько-української війни» та привернула загальну увагу слухачів.
У секції «Історичне краєзнавство» член журі доц. Тамара Жалій разом з головою доктором історичних наук, ректором ПУЕТ Олексієм Нестулею, кандидатом історичних наук Юлією Помаз (ПДДАУ) оцінювали роботи, постерний захист та участь у науковій конференції 17 учасників. За оцінкою Тамари Жалій, значно вищий рівень демонстрували ті юні дослідники, які беруть участь у конкурсі-захисті наукових робіт кілька років поспіль. Вони набувають досвіду написання робіт, впевненості на захисті, ведення дискусії, опановують принципи академічної доброчесності. Учасники також отримали запрошення на гостини до ПНПУ імені В.Г. Короленка 3 березня для ознайомлення з освітнім програмами «Історія та археологія», «Середня освіта (історія)», навчання на яких у майбутньому дозволить стати успішними студентами.
27 лютого професори кафедри історії України Юрій Волошин, Ігор Сердюк, Людмила Бабенко, доцентка Тамара Жалій, завідувачка кафедри всесвітньої історії, релігієзнавства та методик їх викладання Тетяна Тронько, доцент кафедри культурології Віталій Дмитренко взяли участь у складі журі в проведенні обласного етапу олімпіади з історії учнів 8–11 класів. У непростих умовах навчання за воєнного стану школярі показали високі результати знань з історії. Чекаємо випускників шкіл, залюблених і всторію, у лавах студентів факультету історії та географії.