Здобутки археологів Полтавщини у навчальному процесі студентів факультету історії та географії
21 вересня 2022 року в Полтавській обласній універсальній бібліотеці імені І. П. Котляревського відкрито фотовиставку: «Полтава стародавня: Археологічна мозаїка міста», організатори якої, а саме Полтавська обласна військова адміністрація, Департамент культури і туризму, ДП «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України, Полтавська археологічна експедиція, Всеукраїнська громадська організація «Спілка археологів України», Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського представили результати археологічних досліджень останніх років у місті Полтаві. У відкритті та презентації виставки взяли участь викладачі кафедри історії України професор Юрій Волошин та доцентка Оксана Коваленко, постійні наукові консультанти археологічних експедицій та керівники навчальних археологічних практик. До проведення заходу також долучився здобувач освіти за спеціальністю 032 Історія та археологія Костянтин Бурчак. Його захоплення археологією трансформувалося у професійну діяльність у ДП «НДЦ “ Охоронна археологічна служба“».
Керівник експедиції ДП «Науково-дослідного центру «Охоронної археологічної служби України» Інституту археології НАН України – кандидат історичних наук Юрій Пуголовок, який також навчає студентів спеціальності 032 Історія та археологія, наголосив, що «міська археологія Полтави має відносно невелику історію. Однак за цей час вже здобуті виразні і важливі знахідки для комплексного вивчення її історії. В основу виставки лягли фотоматеріали, що фіксують сучасний етап археологічного вивчення стародавніх культурних нашарувань. У більшості ці дослідження пов’язані із зонами будівництва в історичному ареалі міста. Саме завдяки охоронним розкопкам у різних частинах Полтави археологам вдалося виділити межі поселенських структур скіфського часу, середньовіччя та ранньомодерної доби. У проведенні таких досліджень брали участь також ас. кафедри історії України Роман Луговий, студенти Костянтин Бурчак, Владислав Романенко, Олександр Борщов, Вячеслав Карпов.
Для візуалізації результатів археологічних досліджень обрані матеріали, що ілюструють культуру і побут мешканців Полтави на різних історичних етапах. Головна увага зосереджена на знахідках середньовічної Лтави та ранньомодерної Полтави. Також подано знахідки, що належать більш давнім епохам, зокрема часу входження полтавських теренів до лісостепової частини Скіфії епохи раннього заліза.
Такою строкатою, мультикультурною і перспективною для подальших досліджень Полтава постала саме в останні роки. Епізодичні та невеликі розкопки попередніх часів поступилися місцем новим планомірним дослідженням та міждисциплінарним студіям. Розкопки таких пам’яток є перспективним вектором сучасної урбанізації, до якого має прагнути низка подібних історичних міст України. Матеріали урбаністичної археології та щільна стратиграфія вкотре переконують у важливсоті вивчення міста як особливого кроскультурного феномену. Такі наукові дослідження та відкриття враховуються при формуванні компонентів освітньої програми «Історія та археологія». Так, студенти першого (бакалаврського) рівня вивчають дисципліну «Історична урбаністика», яку розробила доц. Оксана Коваленко. Викладачі кафедри історії України професор Юрій Волошин, доцент Оксана Коваленко відзначили багаторічну співпрацю університету з експедицією, яка стала місцем практичного доторку студентів-істориків та археологів до таємниць стародавньої Полтави. Зауважили, що матеріали експедиції безцінні в плані ілюстрації повсякдення мешканців Полтави ранньомодерного часу, їхніх зв’язків із європейськими країнами, сприяли виявленню та локалізації окремих елементів господарської та житлової забудови міста. Місто має свою тисячолітню історію та цікаві незвідані сторінки, які потребують ретельного вивчення та пошанування.