Зустріч студентів-істориків з фахівцем пам’яткоохоронної справи
На факультеті історії та географії 10 травня відбувся цікавий тематичний захід. На зустріч зі студентами спеціальності 032 Історія та археологія була запрошена начальниця відділу охорони культурної спадщини Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації Олеся Старолат. Темою розмови стали доля культурно-історичної спадщини України і Полтавського краю в умовах російсько-української війни, ставлення до пам’ятників минулого у контексті декомунізації та дерусифікації.
Актуальність цієї зустрічі для студентів важлива не лише з огляду на суспільний резонанс проблеми, але й у розрізі освітньо-професійної програми «Історія та археологія», де закладено низку навчальних дисциплін, які формують компетентності історика та археолога у галузі охорони пам’яток історії та культури. Олеся Олександрівна привернула увагу здобувачів освіти до тих непоправних втрат, яких завдає війна національним культурним скарбам. Так за 75 днів війни зруйновано або ушкоджено більше 200 об’єктів культурно-історичної спадщини, 60 пам’яток культової архітектури. На тимчасово окупованих територіях пограбовані музейні колекції, зокрема скіфського золота у Мелітопольському музеї. Зустріч проходила в режимі діалогу зі спікеркою, зокрема, студентів цікавили питання, чи знаходяться в безпеці найбільш цінні артефакти полтавських музеїв, чи передбачені спеціальні міжнародні санкції щодо агресора, який вчиняє акти вандалізму і грабежі культурних цінностей.
Олеся Олександрівна настійно радила здобувачам освіти не бути байдужими до долі пам’яток історії, археології, культури, архітектури, фіксувати факти знищення або руйнування об’єктів культурно-історичної спадщини, повідомляти про них на офіційний сайти міністерства культури та інформаційної політики, місцевих органів влади як майбутні докази в міжнародному суді в Гаазі. Вона подякувала за увагу і розуміння державної політики в галузі охорони памяток історії та культури, формування у студентів патріотичних державницьких підходів до гуманітарної сфери нашого життя, у якій формується наша національна ідентичність. Також Олеся Старолат висловила готовність до продовження співпраці як стейкголдер у рамках ОПП «Історія та археологія» першого (бакалаврського) та другого (иагістерського) рівнів.