ВОРКШОП З НАУКОВОГО ПРОЄКТУВАННЯ ЗА УЧАСТЮ МАГІСТРАНТІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 032 ІСТОРІЯ ТА АРХЕОЛОГІЯ
У здобувачів освіти другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 032 Історія та археологія денної та заочної форми навчання триває виробнича науково-дослідницька практика. Одним із складників програми практики є ознайомлення з методикою проєктно-наукової діяльності в гуманітарній сфері, для опрацювання якого було проведено воркшоп «Написання грантових проєктів у галузі культури». Спікером заходу стала завідувачка науково-дослідного відділу культурно-освітньої роботи Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Євгенія Калініна.
Це один із заходів у межах довгострокової програми «Музей – вишу», у відповідності з якою відбувається тісна співпраця музею зі студентами та викладачами Полтавського національного педагогічного університету, – наголосила Євгенія Анатоліївна. Вона поділилася з магістрантами напрацьованим досвідом колективу музею, з яким тісно співпрацює кафедра історії України. Передусім Євгенія Анатоліївна зазначила, що музейники орієнтуються на Український культурний фонд, який здійснює фінансування проєктів-переможців. Пріоритетною конкурсною програмою для них є «Інноваційний культурний продукт» і лот «Культурна спадщина».
Магістранти з цікавістю прослухали інформацію про можливості державного і недержавного фінансування проєктів збереження культурної та історичної спадщини, умови співфінансування, типи проєктів. Не дивлячись на зустріч у режимі онлайн, магістранти жваво реагували й ставили запитання Євгенії Анатоліївні у процесі пояснення методики підготовки аплікаційного пакету документів, що подаються на участь у програмі, етапи проведення конкурсу, критерії відбору проєктів тощо. На прикладі конкурсного проєкту «Глиняна пластика Олександри Селюченко у колекції Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського» спікерка воркшопу продемонструвала, як презентується унікальність програми, формулюються її цілі, завдання, принципи формування колективу виконавців та партнерської взаємодії, складається кошторис. Спікерка навела приклади успішної реалізації грантів, зокрема музейної квест-майстерні для молоді з інвалідністю. Євгенія Калініна вказала й на інше джерело фінансування соціальнозначущих проєктів – це бюджет участі, який фінансується з коштів Полтавської територіальної громади. Зокрема вона зазначила, що музей є постійним його учасником.
Своїм досвідом поділилися й магістранти. Так, Дмитро Кандиба, науковий співробітник Полтавського музею дальньої авіації, зазначив, що постійне розширення експозицій, упорядкування території, організації змінних виставок відбувається значною мірою саме завдяки програмам і грантам.
Анатолій Ханко, магістрант заочної форми навчання, повідомив про успішний результат подання на конкурс проєкту «Археопростір VeteranoReload», державним інвестором якого також буде «Український культурний фонд». Він розроблявся за підтримки комунального закладу «Центр охорони та досліджень пам’яток археології» Полтавської обласної ради, комунальної установи «Історико-культурний заповідник «Більськ» Полтавської обласної ради та культурної формації ГО «ПРО МІСТО» і буде реалізовуватися у 2022 році. Ця програма спрямована на реабілітацію ветеранів АТО–ООС, учасників бойових дій. Після анонсу магістранти виявили бажання дізнатися більше про представлену Анатолієм Ханком програму у ході наступної зустрічі.
Підводячи підсумки півторагодинної роботи, методист практики проф. Людмила Бабенко відзначила результативність ділової зустрічі та подякувала Євгенії Калініній за надані методичні рекомендації, взірці документів, практичні поради майбутнім магістрам.