Участь викладачів у підготовці учнів – призерів обласного етапу конкурсу учнівських наукових робіт до заключного етапу інтелектуальних змагань
6–7 квітня докторка історичних наук, завідувачка кафедри історії України Людмила Бабенко та доцент цієї ж кафедри Олексій Гура на запрошення обласного відділення Малої академії наук у Полтавській області провели в режимі онлайн семінар для переможців ІІ (обласного) етапу конкурсу-захисту учнівських наукових робіт у секціях гуманітарного спрямування. Мета заходу полягала у підготовці до наступного відповідального етапу змагання у Києві. До зустрічі 6 квітня приєдналися 12 учасників, серед яких були учні Лубенського ліцею № 4 (Дмитро Оніщенко), Полтавських ліцеїв і гімназій №№ 28, 32, 33 (Владислав Кривенко, Богдан Бєсєда, Дмитро Левченко), Кременчуцьких ліцеїв №№ 4, 5, 11, 25 (Вероніка Петренко, Анна Красницька, Вікторія Бубнова, Тетяна Котляр, Вікторія Ліпошко) та ін. Учні представляли різні секції – історії України, історичного краєзнавства, археології, етнології, релігієзнавства, філософії, історії економічних учень та економіки.
Проф. Л. Бабенко запропонувала актуальну для для науковців-початківців тему: «Методологія і методика підготовки та захисту учнівських наукових робіт». У ході півторагодинної бесіди були обговорені питання, які стосувалися етапів написання робіт, мотивації вибору теми, пошуку інформаційних джерел і баз даних для написання роботи, їх критичний аналіз, уміння методично правильно використовувати документи як опубліковані, так і неопубліковані. Порушувалося також питання про додатки до наукової роботи гуманітарного спрямування, їх роль і змістове навантаження, можливості цифрових технологій у процесі їх виготовлення тощо. Проф. Л. Бабенко наголосила на особливій цінності додатків, підготовлених самостійно, зокрема порівняльних таблиць, діаграм, сюжетних колажів, історичних мап тощо.. Учасники семінару поділилися власним досвідом виготовлення додатків.
Окремим напрямом бесіди були правила і вимоги академічної доброчесності у процесі виконання і захисту наукових робіт. Хоча учні загалом ознайомлені з їхнім змістом, однак ними порушувалися питання правил цитування, оформлення посилань на джерела та інші форми запозичень з інформаційних баз.
Також значна увага була приділена методичним порадам щодо власне представлення і захисту наукових робіт. Людмила Бабенко наголосила на вмінні регламентувати час виступу, правильній розстановці смислових акцентів у ньому, культуру мовлення, вмінні психологічної саморегуляції у ході дискусії тощо.
7 квітня проф. Людмила Бабенко і доц. Олексій Гура (голова журі в секції «Історія України») провели онлайн -семінар з володарем першого місця в секції «Історія України», учнем 11 класу Полтавської ЗЗСО № 28 Владиславом Кривенком та його науковим керівником, вчителем історії Ольгою Булавою. Передусім відзначили оригінальність обраної теми дослідження «Конструювання радянської реальності засобами телебачення у 1980-х – 1991 рр.», новизну вирішення дослідницьких завдань. Були також обговорені окремі компоненти роботи, які могли б створити дискусійне поле під час захисту роботи. Учень та його наукова наставниця, випускниця факультету історії та географії, подякували за конструктивну розмову, методичні поради у ході консультації. Проф. Л. Бабенко розповіла учасникам семінару про освітні програми зі спеціальностей 014.03 Середня освіта (історія) та 032 Історія та археологія, запросила взяти участь в онлайн-зустрічі 14 квітня з деканом та завідувачами кафедр, гарантами освітніх програм факультету історії та географії у рамках Тижня факультету.