Вітаємо наукові досягнення випускників аспірантури спеціальності 032 Історія та археологія
На кафедрі історії України факультету історії та географії розроблена і діє освітньо-наукова програма напряму 03 Гуманітарні науки за спеціальністю 032 Історія та археологія (гарант доктор історичних наук, професор Юрій Волошин). Щороку на навчання за освітньо-науковою програмою “Історія та археологія” приходять талановиті випускники магістратури факультету спеціальностей 032 Історія та археологія і 014 Середня освіта (Історія), котрі виявили схильність до дослідницької роботи. Керівництво дисертаційними дослідженнями аспірантів забезпечують доктори історичних наук Роман Сітарчук, Юрій Волошин, Людмила Бабенко, Ігор Сердюк. Захисти кандидатських дисертацій поповнюють наукову скарбничку Полтавського педуніверситету.
Нещодавно випускниця аспірантури Ольга Вільховик (наук. кер. Л. Бабенко) презентувала монографію “Будівництво Червоної армії (1917—1920-ті рр.) : український контекст”. Авторка, яка працює старшим науковим співробітником відділу новітньої історії Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, запропонувала читачам поглиблену версію свого попереднього дослідження, зосередивши увагу на питаннях залучення більшовиками українців до процесу радянського війського будівництва. Монографія становить інтерес передусім як спроба комплексного аналізу впливу більшовицької ідеології на формування світогляду українців, які перебували на службі в Червоній армії. Розкриті форми і методи залучення молоді до військової служби, особливості мобілізації на території України, напрямки агітаційно-масової роботи більшовиків. Не менш важливе значення для розуміння трансформаційних процесів першого десятиліття становлення радянської влади є питання адаптації демобілізованих червоноармійців у цивільному житті та їхня роль у формуванні радянської ідентичності українського населення. Ознайомлення з книгою показує ретельний підхід її авторки до історіографічної та джерельної бази — використані матеріали преси, мемуари учасників подій, документи органів радянської влади, неопубліковані архівні документи. Вміщені світлини ілюструють військово-політичні події 1917—1920-х рр.
Під час презентації науковці, краєзнавці, журналісти відзначали актуальність монографії Ольги Вільховик в умовах російської агресії, проводячи паралелі з подіями столітньої давнини, спекуляціями на темі “допомоги братньому народові”, антиукраїнських інформаційних воєн. Всі, хто ознайомилися з книгою, відзначили її високий науковий рівень і, водночас, цікавий виклад, новизну, велику кількість історичних фактів, які руйнують міфи і стереотипи про драматичний період боротьби за українську державність та військову інтервенцію більшовицької Росії, Червону армію, яка стала інструментом насадження радянської влади на території України.