Члени Полтавської організації Національної спілки краєзнавців України підвели підсумки п’ятирічної діяльності
19 березня відбулася звітно-виборна конференція Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України. Згідно із Статутом НСКУ організація один раз на 5 років заслуховує та обговорює звіт голови обласної організації, підводить підсумки за основними напрямками діяльності, аналізує здобутки членів організації та спілки загалом, накреслює перспективи і плани. У травні 2025 року в Україні широко відзначалося 100-річчя наймасовішої організації дослідників історії рідного краю – Національної спілки краєзнавців України.

Полтавська організація НСКУ налічує понад сто членів, серед яких чимало відомих науковців, науково-педагогічних працівників, музейників, вчителів, педагогів позашкілля, громадських діячів. Вона має тривалу історію й традиції, що трансформуються у вагомі соціально значущі дослідницькі, видавничі, пам’яткоохоронні, виставкові, просвітницькі форми діяльності.

Серед членів Полтавської обласної організації НСКУ помітну роль відіграють викладачі Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, завдяки яким розвиваються такі напрямки краєзнавства як історичний, географічний, літературний, етнографічний.

Членами НСКУ є професори Роман Сітарчук, Людмила Бабенко,Олексій Гура, Петро Кравченко, Ірина Петренко, Любов Вішнікіна, Павло Шуканов, Олександр Лук’яненко, Віталій Дмитренко, Світлана Ленська, Олена Щербань, доценти Анжела Шуканова, Тамара Жалій, Лариса Шаповал, Віра Мелешко, Ганна Радько, Наталія Литвин, В’ячеслав Єрмаков, Сергій Сарнавський, Євген Копилець, Алла Литвиненко, Віта Дмитренко та ін.. У своїй науково-педагогічній діяльності викладачі формують у здобувачів освіти засобами краєзнавства дослідницькі компетентності та патріотичні почуття.

З вітальним словом до учасників конференції звернувся голова НСКУ, доктор історичних наук, член-кореспондент НАН України, заступник директора Інституту історії України Олександр Реєнт. Він високо оцінив здобутки полтавських краєзнавців, наголосив на значущості численних наукових і громадсько-просвітницьких заходів, їх суголосності тим викликам, які стоять сьогодні перед державою, відзначив високий рівень наукових і науково-практичних конференцій, круглих столів, організованих під егідою Полтавської обласної організації НСКУ, а також результативність ухвалених рішень. Так, ухвалене рішення круглого столу, присвяченого видатному діячеві Івану Стешенку, у грудні 2024 року та клопотання до міської ради увінчалося встановленням на його честь меморіальної дошки на фасаді наукового ліцею № 3 (колишньої чоловічої гімназії). Голова НСКУ також відзначив велику кількість опублікованих праць з історії Полтавщини, які широко репрезентовані в Україні.

Із звітною доповіддю про роботу обласної організації виступив її голова доктор історичних наук, професор, ректор Полтавського університету економіки і торгівлі Олексій Нестуля. Він зупинився на пріоритетних наукових та просвітницьких напрямках діяльності членів спілки, наголосив, що щорічні звіти дозволяють оцінити їхню високу активність, попри воєнний стан і нові виклики, які постають перед тими навчальними закладами та установами, де працюють краєзнавці. Велику увагу проф. Олексій Нестуляприділив концептуальним питанням розвитку краєзнавства, його ролі у формуванні національної ідентичності, участі у вирішенні повоєнного відновлення України, увічнення пам’яті про героїв російсько-української війни, створення декомунізованого громадського простору, культуру пам’яті і пам’ятання.

У своїх виступах присутні члени спілки порушили низку актуальних питань, зокрема про створення сайту Полтавської обласної організації НСКУ та ширшого інформування громадськості про події краєзнавчого життя та нові видання, більш тісну співпрацю з відділом краєзнавчої літератури Полтавської обласної універсальної бібліотеки імені І. П. Котляревського,координування та інформування про події, ініційовані краєзнавцями у територіальних громадах області, залучення молоді до дослідницької діяльності з вивчення історії краю. Обговорювалися й питання методологічного характеру, які стосуються дискусій щодо об’єктно-предметної сфери історичного краєзнавства, його суміжності чи субдисциплінарності у контексті регіоналістики та локальної історії. Олексій Нестуля також запропонував розробити 5-річну програму підтримки розвитку краєзнавчих досдіджень на Полтавщині та подати її на розгляд Полтавської обласної ради. Традиційно на зібраннях краєзнавців були презентовані нові книги, які поповнять скарбницю знань про Полтавський край.

На конференції було обрано новий склад правління обласної організації НСКУ. Його рішенням одностайно головою ПОО НСКУ було обрано Олексія Нестулю, заступницею – професорку кафедри історії України Людмилу Бабенко. До складу правління від ПНПУ імені В. Г. Короленка також увійшлипрофесорка кафедри всесвітньої історії, релігієзнавства та методик їх викладання Ірина Петренко, професорка, завідувачка кафедри української літератури Світлана Ленська, кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри географії, туризму та методики їх навчання Євген Копилець.
