Напрямки досліджень та здобутки кафедри історії України у міжнародній діяльності
Науково-педагогічні співробітники кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка відзначаються помітною активністю в міжнародній співпраці за різними навчальними проєктами окремих країн ЄС. Зокрема, кафедра відзначається давніми науковими зв’язками з університетом м. Тарту (Естонська республіка), як учасника проєкту Erasmus+ KA2 за двома тематичними напрямами: «Розвиток потенціалу вищої освіти «Центри сертифікації викладачів: інноваційні підходи до досконалості викладання»» та «Розвиток потенціалу підготовки учителів іноземної мови як шлях до впровадження багатомовної освіти та європейської інтеграції України»».

Професор, завідувач кафедри історії України Р. Сітарчук успішно представляє полтавських науковців-релігієзнавців у доволі злободенній для сьогодення міжнародній релігієзнавчій панорамі «Катастрофічний контекст як виклик традиційним методологічним настановам: релігієзнавство під час війни». Керівник проєкту Людмила Филипович – завідувачка відділу філософії та історії релігії відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України. У рамках проєкту проводяться дослідження, які охоплюють широке коло питань щодо трансформацій церковно-релігійного простору в Україні, а також на теренах Центральної, Південно-Східної, Західної Європи у роки російської військової агресії (починаючи з 2022 року). Окремі публікації Р. Сітарчука з цієї тематики оприлюднені в провідному виданні релігієзнавчого спрямування «Occasional Papers on Religion in Eastern Europe» George Fox university (США).
Професор Ю. Волошин та асистентка А. Момот активно співпрацюють з громадською організацією «Aсоціaція з міжнaродних питaнь» за проєктом «Навчання через дослідження» та відзначені участю у проведенні літньої школи у Республіці Чехія. Ю. Волошин є членом редакційної колегії видання «Przeszłość Demograficzna Polski», що включене до наукометричних баз даних Scopus та Web of Science, а також активно представляє науковців ранньомодерного періоду історії України в Канадському інституті Українських студій.

Доцентка О. Бороденко відзначена участю в міжнародному проєкті «Мережа викладачів історії «Як викладати польсько-українську історію?», який організований регіональним центром удосконалення вчителів «WOM» у м. Бельсько-Бяла Республіки Польща. Вищезгадана викладачка також пройшла онлайн-курс «Тенденції педагогічної освіти (нові підходи, інтернаціоналізація)» в рамках проєкту «Зміцнення потенціалу педагогічних вищих навчальних закладів України», організований факультетом педагогіки Університету Масарика (Республіка Чехія). Упродовж навчання було вивчено передовий педагогічний досвід організації міжнародної співпраці Університету Масарика з вищими навчальними закладами світу; ознайомлено з критеріями рецензування та прийняття до друку публікацій до наукових видань, які індексуються в наукометричних базах Web of Science та Scopus; проаналізовано умови організації прийому на навчання української молоді в університетах Республіки Чехія; розкрито головні засади організації волонтерської допомоги Університетом Масарика українцям тощо.
Асистентка А. Момот задіяна в наукових проєктах «BEAUCOUP» та «BOOST». Перший проєктний напрямок спрямований на підвищення цифрової компетентності вчителів, надання їм допомоги в ефективному використанні технологічних інструментів у навчальному середовищі; стимулювання університетських співробітників до прийняття нових цифрових інструментів і програм; захист природних ресурсів; забезпечення сталого цифрового професійного розвитку освітян на регіональному та національному рівнях, а також підтримку інноваційних університетів з боку міністерств освіти. Другий проєкт ґрунтується на трьох ключових напрямках: посиленні інноваційних технологій (ІТ) та технічного потенціалу, просуванні студентоорієнтованих і цифрових методів навчання, сприянні міжнародній співпраці та формуванні навичок управління грантами.

З метою підвищення рівня сформованості іншомовних, інформаційно-комунікативних, предметних та інших компетентностей викладачі кафедри успішно пройшли навчальні онлайн-курси в межах закордонних стажувань у ряді європейських країн за окремими проблемними напрямами. Так, доцентка О. Бороденко навчалася за темою проєкту «Обмін практиками створення багатомовної освітньої політики ЄС в Україні» (Естонська республіка); доцент О. Гура – «Інноваційні підходи в якісній методології» в рамках проєкту «Посилення можливостей українських академічних працівників в інноваційній педагогічно-психологічній освіті та дослідженнях» (Республіка Чехія); асистентка А. Момот – «EU Digital Education Plan and Digital Competence Framework» та «Organization of lnternational and Grant Work at the University» (Естонська республіка). Доцентка Т. Жалій відзначилася активною участю у декількох закордонних проєктах: «Інтерактивні технології змішаного навчання при підготовці бакалаврів та магістрів в країнах Європейського Союзу та Україні», «Неформальна освіта при підготовці магістрів та здобувачів доктора філософії (PhD) в країнах Європейського Союзу та Україні», «Академічна доброчесність та тайм-менеджмент при підготовці наукових робіт: зарубіжний та вітчизняний досвід», «Трансфер освітніх технологій в країнах Європейського Союзу та Україні», «Міжнародний досвід використання штучного інтелекту в освітньому процесі (частина І та ІІ)», а також «Освіта дорослих: досвід країн європейського союзу та України» (Республіка Польща).
Науково-педагогічні працівники кафедри історії України Л. Бабенко, О. Бороденко, Ю. Волошин, О. Гура, Т. Жалій, О. Коваленко, І. Сердюк, Р. Сітарчук та Л. Шаповал за останні роки мають публікації в провідних закордонних і вітчизняних виданнях, які індексуються у наукометричних базах Scopus, Web of Science та Index Copernicus.

26–27 жовтня 2023 р. кафедрою історії України, як головним організатором, було проведено ІХ Міжнародну наукову конференцію «Держава і Церква в новій та новітній історії України», а також 23-24 травня 2024 р. – міжнародну наукову конференцію з міжнародною участю «Сьомі наукові Череванівські читання (на пошану професора А. С. Череваня)», на яких були представлені доповіді українських і закордонних науковців.
У контексті тематичних міжнародних конференцій, із метою популяризації наукових досягнень кафедри та загалом освітян України професоркою Л. Бабенко та доценткою Л. Шаповал було відвідано Загребський університет (Республіки Хорватія). Професор Ю. Волошин та доцентка О. Коваленко здійснили поїздки до Варшавського університету (Республіка Польща).