Засідання робочої групи з моніторингу та оновлення освітньої програми «Середня освіта (Історія та громадянська освіта)» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти

13 та 27 березня 2025 р. відбулися засідання робочої групи з оновлення освітньої програми «Середня освіта (Історія та громадянська освіта)» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. Метою зустрічі було обговорення оновлення освітньої програми та врахування рекомендацій зовнішніх стейкголдерів щодо змістового наповнення ОП, за якою навчаються здобувачі вищої освіти, їхнього бачення рівня реалізації загальних та фахових компетентностей, зазначених у програмі.

Завідувачка кафедри всесвітньої історії, релігієзнавства та методики їх викладання Ірина Петренко і члени робочої групи з оновлення та розробки освітньо-професійної програми – доцентка кафедри всесвітньої історії, релігієзнавства та методики їх викладання Юлія Помаз (гарантка), доцент кафедри всесвітньої історії, релігієзнавства та методики їх викладання Дмитро Лобода, студентки третього курсу спеціальності 014.03 «Середня освіта (Історія)» Дар’я Тарасенко й Валерія Островська та зовнішні стейкголдери директорка КЗ «Полтавська ЗОШ І-ІІІ ст. № 38 Полтавської міської ради Полтавської області» Тетяна Веркалець, методистка відділу розвитку суспільних, гуманітарних та мистецьких дисциплін Полтавської академії неперервної освіти імені М. В. Остроградського Ірина Міщенко обговорили можливості удосконалення освітньої програми.

Основну увагу на засіданні приділено узагальненим результатам опитування роботодавців про якість освіти, потреби у введенні в навчальні плани обов’язкової базової загальновійськової підготовки (БЗВП). Гарантка Юлія Помаз зазначила, що освітню програму «Середня освіта (Історія та громадянська освіта)» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти розроблено на основі сучасних дослідницьких та викладацьких підходів, багаторічного теоретичного, дослідницького й практичного досвіду в галузі історії та громадянської освіти. До навчального плану вводиться обов’язкова дисципліна «Базова загальновійськова підготовка» в обсязі 3 кредитів у третьому семестрі. Є доцільним розробити програму курсу БЗВП з урахуванням потреб майбутніх вчителів історії та громадянської освіти, акцентуючи увагу на аспектах патріотичного виховання та розуміння ролі громадянського суспільства в обороні країни. Запропоновано внести зміни до змісту навчальних дисциплін із метою посилення компетентностей, які є найбільш затребуваними на ринку праці.

Завідувачка кафедри всесвітньої історії, релігієзнавства та методики їх викладання Ірина Петренко наголосила на доцільності залучення роботодавців до розробки окремих навчальних модулів, проведення гостьових лекцій або майстер-класів, необхідності покращення матеріально-технічної бази кафедри.

Директорка КЗ «Полтавська ЗОШ І-ІІІ ст. № 38 Полтавської міської ради Полтавської області» Тетяна Веркалець внесла пропозиції щодо оновлення змісту програми з урахуванням сучасних тенденцій, зокрема, оновити зміст навчальних дисциплін, включивши актуальні теми, нові підходи та технології навчання. Звернула увагу на розвиток критичного мислення, медіаграмотності, навичок проектної діяльності та використання інформаційних технологій у навчальному процесі.

Методистка відділу розвитку суспільних, гуманітарних та мистецьких дисциплін Полтавської академії неперервної освіти імені М. В. Остроградського Ірина Міщенко запропонувала розширення переліку вибіркових дисциплін, що дозволить студентам поглибити свої знання в окремих аспектах історії та громадянської освіти, які відповідають їхнім інтересам та кар’єрним планам.

Студентки третього курсу спеціальності 014.03 «Середня освіта (Історія)» Дар’я Тарасенко й Валерія Островська проаналізували ефективність існуючої системи практичної підготовки студентів й розглянули можливість запровадження елементів дуальної освіти, що передбачає поєднання навчання в університеті з роботою в школі.

Висловлені пропозиції будуть враховані під час розгляду проєкту і схваленні освітньої програми «Середня освіта (Історія та громадянська освіта)» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти.

Висловлюємо щиру подяку всім учасникам робочої групи та залученим фахівцям і здобувачам за активну участь у засіданні робочої групи з оновлення освітньої програми «Середня освіта (Історія та громадянська освіта)». Ваші цінні думки, пропозиції та експертна оцінка є надзвичайно важливими для вдосконалення якості підготовки майбутніх бакалаврів у Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка. Особливу подяку висловлюємо за конструктивні пропозиції щодо змістового наповнення програми, ваші бачення рівня реалізації компетентностей та, зокрема, за активне обговорення питання введення до навчального плану обов’язкової базової загальновійськової підготовки. Ваша зацікавленість та небайдужість до майбутнього наших студентів надихають та сприяють розробці освітньої програми, яка відповідатиме сучасним вимогам та потребам ринку праці.

You may also like...