На Полтавщині відзначено 120-річчя від Дня народження української правозахисниці і дисидентки Оксани Мешко

«Козацька мати» і «Українська Жанна Дарк» – так називали відважну Оксану Мешко. Правозахисницю і дисидентку 30 січня 2025 року пошанували в Новосанжарській громаді Полтавського району.   

Оксана Мешко – уродженка села Старі Санжари на Полтавщині, борець за незалежність України у ХХ столітті, учасниця Руху опору шістдесятників, голова Української Гельсінської групи в період масових арештів з боку карально-репресивних органів КДБ СРСР в кінці 1970-х років, політв’язень російсько-комуністичних таборів. 120-річчя від дня народження цієї жінки, яка вчинила подвигу гідний спротив цілій імперії зла СРСР і вийшла в організатори цілеспрямованої боротьби за права людини і права народу, відомої в нашій історії як гельсінкський рух, за ініціативи Українського інституту національної пам’яті (УІНП) та згідно з Постановою ВР цьогоріч відзначається на державному рівні.

Одній із найвизначніших діячок українського національно-визвольного руху 60–80-х рр. у селі Старі Санжари Новосанжарської громади Полтавського району присвятили низку пропам’ятних заходів. Їх організували виконком Новосанжарської селищної ради та Старосанжарська гімназія імені Оксани Мешко за ініціативи Департаменту культури і туризму Полтавської ОВА та УІНП.

У селі Старі Санжари за ініціативи українських правозахисників Євгена Сверстюка та Василя Овсієнка у вересні 2002 року ім’я Оксани Мешко присвоєне місцевому навчальному закладу; тут діє кімната-музей української правозахисниці і встановлена на її пошану меморіальну дошку. Тож долучилися до вшанування своєї землячки учні та вчителі Старосанжарської гімназії імені Оксани Мешко, Новосанжарський селищний голова Геннадій Супрун, очільники відділів культури і освіти Новосанжарської громади, співробітники старостату, мешканці села.

Участь у заході взяла участь завідувачка кафедри всесвітньої історії, релігієзнавства та методик їх викладання Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, професорка, відповідальний секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірина Петренко. Ірина Петренко виголосила лекцію та оприлюднила слайдер, присвячений історії Старих Санжар та життєпису Оксани Мешко. https://www.youtube.com/watch?v=SMf0h48h5rw

У гімназії організували виставку книг про землячку та дитячих малюнків «Дитинство Оксани Мешко». Родзинкою просвітницького зібрання стало вмикання унікального аудіозапису голосу Оксани Мешко, яка озвучує спогад про свої життєві поневіряння.

Присутні переглянули експозиції місцевого шкільного музею та короткометражне документальне відео, що створене у 2014 році за ініціативи Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської обласної державної адміністрації з циклу «Поборники незалежності. Полтавщина» https://www.youtube.com/watch?v=lEZhQLz2PRQ

У Полтаві пам’ять про Оксану Мешко у межах декомунізації 2016 року увічнена шляхом перейменування вулиці комуністки Клари Цеткін. А вже під час виконання деколонізаційного закону торік за поданням Інституту національної пам’яті розпорядженням Полтавської обласної військової адміністрації в селищі Нові Санжари та селі Старі Санжари на пошану сестер Мешко названі вулиці.

Також цими днями до 120-річчя Оксани Мешко телеканал «Суспільне. Полтава» створив просвітницьке відео https://www.youtube.com/watch?v=tHjsfTreeVc

Учні Старосанжарської гімназії, аматори сцени громади підготували концерт: звучали пісні про рідне село, яке дало світу і Україні Оксану Мешко, музичні твори Тараса Петриненка та гімн Січових стрільців «Червона Калина».

Завершилися акції з пошанування Оксани Мешко квітопокладанням до меморіальної дошки.  

You may also like...