8 травня – День пам’яті та перемоги над нацизмом, вшанування загиблих у Другій світовій війні : кафедра історії України інформує

Україна живе і бореться за державний суверенітет і територіальну цілісність в російсько-українській війні, відстоює своє право на самостійне існування, власну історію та національну ідентичність. Українці пам’ятають уроки Другої світової війни, мільйони жертв військових і цивільних, тому намагаються згуртувати країни Європи і світу, аби не дати рашистам зруйнувати баланс сил і можливість жити в мирі й безпеці.

8 травня Україна відзначає день памяті і перемоги, вшановуючи загиблих у Другій світовій війні 1939 – 1945 рр. Цей день встановлено Законом України у 2023 році на знак солідарності  з Європою в пам’ятанні про ту страшну трагедію в історії людства. Спільним також є символ памʼяті про Другу світову війну – мак памʼяті.

Гасло Дня пам’яті і перемоги – «Пам’ятаємо! Перемагаємо!»

Український інститут національної памяті розробив та опублікував Інформаційні матеріали до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війни (8 травня) – 2025, з якими можна ознайомитися за покликанням

https://uinp.gov.ua/informaciyni-materialy/zhurnalistam/informaciyni-materialy-do-dnya-pamyati-ta-peremogy-nad-nacyzmom-u-drugiy-svitoviy-viyny-8-travnya-2025

Головні тези інформаційних матеріалів базуються на найновіших дослідженнях українських та зарубіжних істориків, які базуються на сучасних методологічних підходах та ґрунтовній джерельній базі. Важливим є нагадування, що війна – це «катастрофа, трагедія, мільйони загиблих і скалічених тіл і душ. І також ми розуміємо, що героїзація і романтизація війни призводить до ескалації нових конфліктів».

День пам’яті та перемоги – це нагадування, що Друга світова розпочалася внаслідок домовленостей двох тоталітарних режимів: націонал-соціалістичного (нацистського) у Німеччині й комуністичного в СРСР, а також мовчазногонебажання найпотужніших держав світу чинити спротив агресорам. У 1939–1945 роках обидва тоталітарні режими вчинили на українськійземлі численні злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини геноциду, внаслідок чогоукраїнський, єврейський, кримськотатарський та інші народи зазнали величезних втрат.

Під час Другої світової війни українці зробили значний внесок у перемогу над нацизмом, відзначилися героїзмом, хоробрістю та самопожертвою на всіх фронтах та в багатьох арміях Антигітлерівської коаліції. Мільйони українців чинили спротив зі зброєю в руках у різних регулярних арміях світу, сотні тисяч боролися в підпільних і повстанських структурах. Майже всі українські підприємства були переорієнтовані на потреби оборони. Українська земля була одним із основних театрів воєнних дій, місцем масштабних битв і найзапеклішого спротиву.

Вигнання нацистських окупантів не принесло Україні свободи, а обернулося поверненням комуністичного терору. Його проявом стали м’ясні штурми «чорносвитників», депортація кримських татар та інших народів із Криму, масовий штучний голод 1946–1947 років, депортації етнічних українців Польщі, повернення репресій, повторна радянізація західної України, спроби знищення Української автокефальної православної та Української греко-католицької церков тощо . У цій боротьбі ми втратили понад вісім мільйонів українців та представників інших народів, які проживали на нашій землі.

В цілому Друга світова забрала життя від 50 до 85 мільйонів людей по всьому світу. Жодна країна не може претендувати на виняткову роль у перемозі над нацизмом. Перемога – результат титанічних зусиль десятків держав і сотень народів.

Так само неприпустимими є спроби прикриватися моральним авторитетом переможця в Другій світовій для реваншизму.  Пам’ять про війну має вести не до культу перемоги, а розвивати вміння цінувати мир, категорично і безкомпромісно захищати його всіма розумними засобами, а також виховувати сміливість та принциповість у боротьбі з ворогом.

Після нацизму і комунізму світ зіштовхнувся з новою злочинною агресивною ідеологією – нині ми боремося проти російської версії нацизму – рашизму. Він несе загрозу не лише незалежності та суверенітету нашої держави, а й міжнародному правопорядку та безпеці всього людства, сучасного світу та демократії. Ідейним підґрунтям рашизму стало  привласнення статусу «головного переможця» Російською Федерацією і перетворення перемоги над нацизмом на культ, пропаганду війни.

Отже, вивчаємо історію Другої світової війни, вшановуємо загиблих у війні, пам’ятаємо та перемагаємо!

You may also like...